Tipy na výlet

Hrady a zámky

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou

byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev.

Ukázat na mapě

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

je známý renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most. Na zámku bylo natočeno i několik filmových a televizních pohádek.

Ukázat na mapě

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Hrad patrně založil Vítek z Prčice, první písemná zmínka je v německé básni z roku 1240. Roku 1253 se uvádí Witico de Chrumbenowe, který patrně vybudoval dnešní Hrádek s věží. Když roku 1302 krumlovská větev Vítkovců vymřela, zdědil hrad Jindřich I. z Rožmberka, který sem také přesídlil a Dolní hrad rozšířil.

Ukázat na mapě

Město Bechyně

Město Bechyně

je známo výrobou keramiky a lázněmi. Zachovalé historické jádro města představuje od roku 1990 jednu z nejhodnotnějších městských památkových zón v Čechách.

Ukázat na mapě

Zámek Třeboň

Zámek Třeboň

Zámecký komplex patří k největším v České republice. Jeho dnešní podoba je dílem renesančních stavitelů, kteří na místě gotického hradu vystavěli honosné sídlo šlechtického rodu Rožmberků. Zámek obklopuje nádherný park anglického krajinářského typu. Památkou města je též Schwarzenberská hrobka.

Ukázat na mapě

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. V letech 1976 – 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap.

Ukázat na mapě

Další zajímavosti v blízkém okolí

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Jeskyně byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Vyniká barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1 200 metrů, z toho je 220 metrů zpřístupněno veřejnosti.

Ukázat na mapě

Kozí hrádek v Sezimově Ústí

Kozí hrádek v Sezimově Ústí

zřícenina gotického hradu – symbolický památník mistra Jana Husa.

Ukázat na mapě

Naučná stezka Borkovická blata

Naučná stezka Borkovická blata

borkovická rašeliniště jsou původu postglaciálního přechodového typu. Počátek jejich vzniku se datuje do období koncem doby ledové. Probíhala zde dlouhodobě těžba rašeliny, nejprve ručně a pak průmyslově. Z rašeliny se v minulosti vyrýpávaly rašelinné cihly, nazývané borky, které se sušily a užívaly na otop a následně jako hnojivo.

Ukázat na mapě

Odkazy na infocentra

www.musobeslav.cz, www.veseli.cz

Vodní radovánky

Aquacentrum Soběslav, Tábor, Jindřichův Hradec, Veselské pískovny na Vlkově

Ukázat na mapě

Bazén Soběslav

Cykloturistika

Cyklotrasy Třeboňsko

Třeboňsko

Rovinatá krajina Třeboňska, která je protkána kvalitní sítí cyklotras a naučných cyklistických stezek, nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku. Malebnou oblast rybníků v okolí města Třeboň můžete obdivovat například díky naučné cyklistické stezce Okolo Třeboně. Třeboňsko na kole si určitě užijete.

Ukázat na mapě

Cyklo-inline stezka Lipno

Lipno

Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.

Ukázat na mapě

Cyklostezka Červená Lhota

Červenou Lhotou

prochází mezinárodní cyklotrasa č.32 z Prahy do Vídně. Jedním směrem vede přes Dírnou (3 km), Tučapy (9 km) a Tábor (34 km), na opačnou stranu na Pluhův Žďár (3 km), Studnici (9 km) a Jindřichův Hradec (17 km). Dále zde začíná cyklostezka č.1182, která vede ve směru na Deštnou.

Ukázat na mapě

Naučná stezka - Pintovka

Táborsko – naučná stezka Pintovka

Nejpohodlnější cesta pro cyklisty od vlakového a autobusového nádraží (od cyklo-rozcestníku) vede po cyklotrase č. 11 do městské části Horky.

Ukázat na mapě

Naučná stezka Veselské pískovny

Veselské pískovny

Naučná stezka (i pro cyklisty) seznamující se vzácnou stepní faunou a flórou. Tvoří ji 7 km dlouhý okruh se 14 informačními tabulemi na březích jezer.

Ukázat na mapě